تبلیغات
کتابخانه نرم افزار و فناوری اطلاعات - مجموعه های نرم افزاری اپن آفیس و کا آفیس
کتابخانه نرم افزار و فناوری اطلاعات
خلیج , خلیج همیشگی پارس ( فارس )

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

مجموعه های نرم افزاری اپن آفیس و کا آفیس

اُپن‌آفیس یک پروژهٔ اُپن‌سورس برای بستهٔ نرم‌افزاری اداری چندزبانه‌ای است که روی انواع سیستم‌عامل‌ها نصب و اجرا می‌شود. اُپن‌آفیس با دیگر بسته‌های نرم‌افزارهای اداری معروف دنیا همخوانی دارد و برای بارگیری، استفاده و نشر، آزاد است. هدف پروژهٔ اُپن‌آفیس پدید آوردن بستهٔ اداری پیشرو در دنیا توسط جامعهٔ برنامه‌نویسان است که روی تمام سیستم‌عامل‌های اصلی دنیا قابل نصب و اجرا است. سیستم‌عامل‌هایی که در حال حاضر پشتیبانی می‌شوند عبارتند از گنو/لینوکس، سان سولاریس، ویندوز مایکروسافت، Mac OS، و FreeBSD. برای مشاهدهٔ فهرست سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نیاز برای نصب اُپن‌آفیس بر روی هر یک از بسترهای نام برده شده، اینجا کلیک کنید.

اپن آفیس مجموعه‌ای از چند برنامه است که به طور یکپارچه ویژگی‌هایی را که از یک نرم‌افزار اداری انتظار داریم برمی‌آورند. بسیاری از این برنامه‌ها جوری ساخته شده‌اند تا شبیه برنامه‌های همانندشان در مایکروسافت آفیس باشند.


 Writer
 واژه‌پردازی که شبیه مایکروسافت ورد است و امکانات و ابزارهایش با آن قابل مقایسه است. این واژه‌پرداز می‌تواند بدون نیاز به هیچ نرم‌افزار اضافه‌ای مستقیماً خروجی PDF بسازد. همچنین می‌توان با آن صفحات وب را ساخت و ویراست.

 Calcنرم‌افزار صفحه‌گسترده‌ای شبیه مایکروسافت اکسل که توانایی‌هایش تقریباً با اکسل برابر است. برخی از ویژگی‌های Calc را اکسل ندارد؛ مثلاً Calc می‌تواند آرایه‌ای از نمودارها را به طور خودکار و با استفاده از داده‌های کاربر بسازد. همچنین می‌توان با آن مستقیماً خروجی PDF ساخت.

Impress
 نرم‌افزاری شبیه مایکروسافت پاورپوینت برای نمایش اسلاید که می‌تواند خروجی فلش (SWF) بسازد و این خروجی را می توان در هر رایانه‌ای که Flash Player روی آن نصب است نمایش داد. همچنین می‌توان خروجی‌های PDF ساخت و نیز پرونده‌های ppt پاورپوینت را گشود. کمبود مهم این برنامه این است که طراحی‌های ازپیش‌آماده برای ساختن اسلاید را ندارد. هرچند که این طرح‌ها را در اینترنت به راحتی می‌توان یافت.
 Base
 برنامهٔ پایگاه داده شبیه مایکروسافت اکسس. نرم‌افزار Base می‌تواند پایگاه داده بسازد یا تغییر دهد، و برای دسترسی آسان کاربر به داده‌ها فرم و گزارش بسازد. این برنامه را می‌توان با سامانه‌های گوناگون پایگاه داده مانند پایگاه دادهٔ اکسس (JET)، داده‌های ODBC و MySQL و PostgreSQL به کار برد. این برنامه از نسخهٔ ۲٫۰ اپن آفیس به این مجموعه افزوده شده است.
  Draw نرم‌افزار ویرایش تصاویر برداری که توانایی‌هایش شبیه نسخه‌های آغازین برنامهٔ CorelDraw است. با آن می‌توان تصاویری شبیه فلوچارت و... را ساخت.
  Math ابزاری برای نوشتن و ویراستن فرمول‌های ریاضی شبیه Equation Editor مایکروسافت. این فرمول‌ها را می‌توان به نوشتارهای دیگر در اپن آفیس چسباند. این برنامه می‌تواند خروجی PDF یا MathML هم بسازد.

قالب پیش‌فرض پرونده‌هایی که اپن آفیس می‌سازد OpenDocument یا همان ODF است. قالب ODF استاندارد رسمی سازمان جهانی استاندارد برای ذخیره‌سازی پرونده‌های اداری نیز هست و اپن آفیس پیشگام به‌کارگیری آن بوده است. اپن آفیس همچنین می‌تواند بسیاری از قالب‌های نرم‌افزارهای دیگر را بخواند و بنویسد، مانند وردپرفکت، مایکروسافت ورکس، RTF، و از همه مهم‌تر قالب‌های نرم‌افزار آفیس شرکت مایکروسافت. از نسخهٔ ۳ اپن آفیس ویژگی خواندن پرونده‌های قالب آفیس ۲۰۰۷ مایکروسافت نیز به این مجموعه افزوده شده است

پروژه‌های مرتبط


اکسیژن‌آفیس

اکسیژن‌آفیس (OxygenOffice) نسخهٔ بهبودداده‌شدی از اپن آفیس است که قالب‌ها و طرح‌های ازپیش‌آمادهٔ بسیار زیادی را برای نوشتن نامه‌ها و طراحی اسلایدها و صفحه‌گسترده در اختیار کاربر می‌گذارد. این پروژه همچنین شامل تعداد بسیار زیادی تصویر و نگاره برای استفاده در محیط اپن آفیس است.

افزونه‌های اپن آفیس

اپن آفیس از نسخهٔ ۲٫۰٫۴ خود می‌تواند مانند فایرفاکس برنامه‌های کوچکی را به نام افزونه (extension) به خود بپذیرد. این افزونه‌ها ویژگی‌های تازه‌ای را به اپن آفیس می‌افزایند. بسیاری از این افزونه‌ها در وب‌گاه رسمی اپن آفیس موجودند. 

نئوآفیس

نئوآفیس (NeoOffice) پروژهٔ مستقلی است که اپن آفیس را به محیط کاربری آکوا در مک اواس ده می‌برد.


در میان نرم‌افزارهای آزاد و اپن سورس پروژه‌های بخصوصی هستند که اهمیت ویژه‌ای دارند. اما در این میان شاید پروژه‌ای چون OpenOffice.org اهمیت ویژه‌ای دارد که با هیچ کدام از پروژه‌های دیگر قابل قیاس نیست. شاید بتوان اهمیت این پروژه را در چند مشخصه آن خلاصه کرد:

 • OO.o پروژه‌ای بزرگ:

پروژه OpenOffice.org مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای اداری اپن سورس است. این مجموعه نرم‌افزارها حجم بزرگی از کد به زبان ++C را شامل می‌شود که آن را به یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های اپن سورس مبدل می‌کند.

 • OO.o مجموعه اداری مجانی:

با مراجعه به سایت اپن آفیس می‌توانید نسخه قابل اجرای مناسب برای رایانه خود را به رایگان دریافت کرده و نصب نمایید. هیچ جای دیگری نمی‌توانید یک مجموعه اداری کامل و برای پلتفرم‌های گوناگون را – با رعایت پروانه آن - مجانی بدست آورید.

 • OO.o و سطح تماس با کاربرای عادی:

بسیاری از پروژه‌های فعال دنیای اپن سورس و بین نرم‌افزارهای آزاد، یا به کار کاربران فنی رایانه می‌آیند یا درک مفهوم آنها نیاز به آشنایی با تعاریف و خصوصیات فنی نرم‌افزار آزاد یا اپن سورس دارد. در حالی که هر کاربر تازه‌کاری می‌داند که مجموعه اداری چطور نرم‌افزاری است و چه می‌کند. در نتیجه معرفی OOo به عنوان مجموعه‌ای اپن سورس به کاربران عادی رایانه، کاندیدای مناسبی است از آنچه آنان در استفاده از نرم‌افزارهای اپن سورس و آزاد به کف خواهند آورد.

 • OO.o و رهایی از وابستگی به MS Office:

نرم‌افزارهای مجموعه OO.o از فرمتهای مخصوص MS Office که مجموعه اداری شرکت Microsoft است پشتیبانی می‌کنند. مجموعه MS Office یکی از مجموعه نرم‌افزارهایی است که کاربران Windowsهای مایکروسافت به شدت به آن وابسته‌اند. خصوصیت سازگاری OO.o با فرمتهای MS Office به این کاربران اجازه می‌دهد تا پرونده‌های خود را به فرمتهای دیگر تبدیل کرده و با سهولت از MS Office به OO.o یا نرم‌افزارهای اداری و دفتری دیگر مهاجرت کنند.

 • جامعه کاربران و توسعه‌دهندگان فعال و انتشار نسخه‌های جدید در فواصل زمانی کوتاه:

همچون هر پروژه اپن سورس یا آزاد دیگری مجموعه‌ای بزرگ و فعال از کاربران و توسعه‌دهندگان پروژه OpenOffice.org را در بر گرفته‌اند. این جامعه همیشه در حال بحث درباره اجزای پروژه، رفع مشکلات کاربران، گزارش ایرادات و ترجمه مستندات و منوهای نرم‌افزارها به زبانهای محلی کاربران است. نتیجه این جنب و جوش آشکار شدن سریع ایرادها و رفع آنها در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.


برنامه‌سازانی که مایل به ساخت اُپن‌آفیس به زبان فارسی هستند اینجا کلیک کنند.

سایت رسمی پروزه

Getting Started with OpenOffice.org 3


برای دریافت روی تصویر کلیک کنید
منبع : ویکی پدیا فارسی

کا آفیس KOffice


koffice همچون openoffice.org مجموعه ای از نرم افزار ها با قابلیت های MS Office می باشد که برای نصب در میزکار KDE طراحی شده است. تسخه  ۱.۶.۳نسخه  قبلی و پایدار این نرم افزار بود که انتشار داده شده بود و نسخه Koffice 2.0 beta 7 اخرین نسخه منتشر شده آن است.

تا قبل از انتشار نسخه ۲.۰ koffice  تنها برای سیستم عامل لینوکس انتشار داده شده بود اما با انتشار نسخه ۲.۰ این مجمعه نرم افزاری برای سیستم عامل های مک و ویندوز نیز قابل استفاده است.

KOffice مانند openoffice.org نرم افزاری آزاد و اپن سورس می باشد.

  KWord ابزار word processor
 KSpread
 ابزار Excel در KOffice
 KPresenter
 ابزار Power Point در KOffice
  Kexiابزاری برای تولید و کار با Data Base

برای اطلاع بیشتر از امکانات و ویژه گی های KOffice به این آدرس مراجعه کنید و برای دیدن مستندات به این آدرس مراجعه کنید.

KOffice شامل ابزار هایی مانند Visio و نوشتن فرمول های ریاضی و ... استدرباره وبلاگ

دانشجوی کارشناسی نرم افزار دانشگاه آزاد شهریار هستم
در این بلاگ قصد دارم کتابخانه مناسبی برای رشته نرم افزار و فناوری اطلاعات از سرتاسر وب جمع آوری کنم
امید وارم بتونم با بلاگم به شما دانشجویان رشته نرم افزار کمک بکنم
مدیر وبلاگ : امیر

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

 • نظر شما درباره بلاگ


نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها