تبلیغات
کتابخانه نرم افزار و فناوری اطلاعات - kylixابزاری برای پاسخگویی به نیازها
کتابخانه نرم افزار و فناوری اطلاعات
خلیج , خلیج همیشگی پارس ( فارس )

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

kylixابزاری برای پاسخگویی به نیازها

طرفداران زبان دلفی و اشخاصی که قصد دارند با این زبان، پا به دنیای برنامه نویسی بگذارند، خوب است یک شناخت کلی از این زبان، ابزارها و اجزای تشکیل دهنده آن کسب کنند.می دانیم که دلفی یک زبان بصری یا ویژوال است که اجزای بسیاری در آن به صورت آماده وجود دارد و می توان به ساده ترین شکل و با سرعت زیاد آنها را درون فرم برنامه قرار داده و از قابلیت های آنها استفاده کرد.

هر نسخه از دلفی در نگارش های مختلفی عرضه شده است که کاربر می تواند با توجه به قابلیت های آنها استفاده کند. هر نسخه از دلفی در نگارش های مختلفی عرضه شده است که کاربر می تواند با توجه به قابلیت های موجود و نیازهای خود، نگارش مورد نظر را تهیه کرده و با آن برنامه نویسی را آغاز کند. هر کدام از این نگارش ها با قیمت های مختلفی عرضه می شوند که با دانستن نیازهای خود قابلیت های هر نگارش می توان در هزینه اضافه صرفه جویی کرد. در ادامه به نگارش های مختلف دلفی 7 می پردازیم.


نگارش های مختلف فشرده ترین و کم حجم ترین نگارش، personal است که برای تازه کاران و برنامه سازان غیرحرفه ای در نظر گرفته شده است. این نگارش از برنامه سازی پایگاه داده و همچنین از قابلیت های پیشرفته دلفی پشتیبانی نمی کند و بیشتر مناسب افرادی است که قصد دارند این زبان را تنها از جنبه آموزشی دنبال کنند.

نگارشprofessional برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان حرفه ای نرم افزار در نظر گرفته شده است. علاوه بر ویژگی های پایه و کلیه امکانات موجود در نسخه personal ، پشتیبانی از برنامه سازی پایگاه داده (از جمله فناوری ado مایکروسافت در توسعه بانک های اطلاعاتی)، پشتیبانی از سرویس دهنده وب و ابزارهای خارجی همچون intra web و... نیز در این نگارش گنجانده شده است. به کاربران حتی افرادی که قصد دارند تازه به دنیای برنامه نویسی وارد شوند توصیه می شود حداقل از این نگارش برای شروع استفاده کنند.نگارش enterprise برای تولیدکنندگان و توسعه دهندگان نرم افزارهای کاربردی بزرگ در نظر گرفته شده است.
فناوری های پیشرفته خدمات وب و xml پشتیبانی از corba، پشتیبانی های بین المللی، معماری سه لایه ای و ابزارهای بی شمار دیگری علاوه بر تمامی امکانات نگارش professional در این نگارش گنجانده شده است.
در نگارش architect که کامل ترین نگارش دلفی است، پشتیبانی از bold نیز به تمامی امکانات و ویژگی های نگارش enterprise افزوده شده استbold . محیطی برای آماده سازی برنامه های کاربردی ای است که در زمان اجرا توسط یک مدل uml هدایت شده و قادر به نگاشت اشیا خود به یک بانک اطلاعاتی و همچنین واسط کاربر هستند. این از امکانات پیشرفته ای است که تنها برای گروه ها و برنامه نویسان بسیار حرفه ای به کار می آید و برنامه نویسان عادل ممکن است به این امکانات نیاز پیدا نکنند.
kylix نگارش professional و نگارش های بعد از آن در نسخه 7 دلفی یک نسخه کاری از 3 kylix را در زبان داخلی دارند. این نسخه امکان برنامه نویسی و کامپایل برنامه های دلفی را در سیستم عامل لینوکس امکان پذیر می سازد. در حقیقت نسخه تحت لینوکس دلفی، kylix نام دارد که به همراه دلفی 7 عرضه شده است؛ اما متاسفانه kylix در نسخه های بعدی دلفی از جمله دلفی 2009 دیگر عرضه نشد و این زبان را منحصر به سیستم عامل ویندوز کرد. این مسئله از جمله بزرگترین نقاط ضعف نسخه های جدید دلفی است؛ اما کسانی که با دلفی 7 برنامه می نویسند، می توانند نسخه معادل برنامه خود را در لینوکس نیز داشته باشند.

kylix

یک تغییر مهم که نخستین بار در دلفی 6 ظاهر شد، این بود کهide دلفی با دو کتابخانه ویژوال به نام هایvcl (visual component library) و clx (component library for cross- platform) عرضه شد. کتابخانه vcl که مخصوص ویندوز است، امکانات و ابزارهای بیشتری نسبت به clx دارد و برنامه های نوشته شده با آن تنها در محیط ویندوز قابل کامپایل و اجرا هستند؛ اما برنامه هایی که با استفاده از کتابخانه clx طراحی و نوشته می شوند، علاوه بر این که می توانند در محیط ویندوز کامپایل و اجرا شوند، می توانند بدون کوچکترین تغییری در محیط لینوکس با استفاده ازkylix مجددا کامپایل شده و بعد از تولید فایل اجرایی مخصوص لینوکس، در آن محیط اجرا شوند.
مجددا در البته باید به این نکته توجه داشت که برنامه کامپایل شده در ویندوز قابل اجرا در لینوکس نیست و باید متن اصلی برنامهلینوکس کامپایل شود. محیط کار دلفی برنامه سازان می توانند ide دلفی را با روش های مختلفی متناسب با نیازهای شخصی خود تغییر دهند و ممکن است به هنگام کار با فرم ها، به نوعی آرایش و چیدمان و به هنگام نوشتن اجزای ساخت یا برنامه های سطح پایین، با استفاده از ویراستار، به نوعی کاملا متفاوت نیاز داشته باشید. آرایش مجدد ide برای هریک از این نیازها عمل خسته کننده ای است. به همین دلیل دلفی به شما امکان می دهد تا آرایش و چیدمان معینی از پنجره های مختلف ide را با نام خاصی ذخیره کنید تا در زمان مورد نیاز بتوانید بسرعت به آن چیدمان دست یابید.
همچنین می توانید یکی از این گروه بندی ها را به عنوان تنظیمات پیش فرض اشکال زدایی تعیین کنید تا در آغاز کار با ابزار اشکال زدایی، به طور خودکار احیا شوند. ویراستار ویراستار دلفی از نسخه 7 به بعد تغییرات اساسی داشته است و به بیانی به یک ابزار کاملا جدید تبدیل شده است.
علاوه بر قابلیت کار روی فایل ها در زبان دلفی، می توانید از آن برای کار روی سایر فایل های مورد استفاده در زبان های دیگر از جمله sql، xml، html،c++، c و... استفاده کنید. تنظیمات ویراستار برای هر نوع فایل، به پسوند آن فایل بستگی دارد.
شما می توانید با چند لبه (tab) همزمان روی چند فایل کار کنید و در هر لحظه بین بخش هایی که با آنها کار می کنید، حرکت کنید. همچنین می توانید پنجره چند ویراستار را که هر یک چندین لبه دارند، باز کنید و به این ترتیب محتوای دو برنامه را با هم مقایسه کنید.یکی دیگر از ویژگی های ویراستار tooltip symbol insight است.
اگر ماوس را به زیر یکی از نمادهای موجود در ویراستار انتقال دهید، یک راهنمای کوتاه محل تعریف شناسه را نمایش می دهد. این ویژگی خصوصا برای ردیابی شناسه ها، کلاس ها و توابع یک برنامه کاربردی در دست تهیه و همچنین برای ارجاع به متن یک کتابخانه مهم است. حسن واقعی این ویژگی آن است که می توانید آن را به یک امکان کمکی جهت پیمایش به نام code browsing تبدیل کنید. اگر کلیدctrl را به هنگام حرکت دادن ماوس به زیر شناسه مورد نظر پایین نگه دارید، دلفی به جای نمایش راهنمای کوتاه، آن شناسه را به شکل یک لینک درمی آورد که با کلیک کردن روی آن به محل تعریف آن شناسه هدایت خواهید شد.
 autocomplete را تایپ کنید و سپس علامت نقطه (dot) را تایپ کرده و منتظر بمانید. فهرست مورد نظر پس از لحظه ای کوتاه ظاهر خواهد شد. اگر بخواهید این فهرست را در هر زمان دیگر فراخوانی کنید، کافی است کلیدهای ctrl+  این ویژگی ویراستار به شما امکان می دهد تا خصوصیت یا متدی از یک شی را صرفا از طریق جستجوی آن در یک فهرست یا تایپ کردن حروف نخست آن انتخاب کنید. برای این که این فهرست را فعال کنید، کافی است نام یک شی ءspace را فشار دهید. این ویژگی به شما امکان می دهد که در یک عبارت، مقدار درستی را انتخاب کنید.نکته قابل توجه آن است که اگر در تکمیل یک دستور از این ویژگی استفاده کنید، تنها گزینه هایی فهرست می شوند که با قرار گرفتن آنها در دستور، خطایی اعلام نشود. یعنی به هنگام احضار فهرست بررسی می شود که چه گزینه هایی قابلیت قرارگیری در محل مورد نظر را دارند و بقیه گزینه ها از این فهرست حذف خواهند شد. ضمنا با تایپ حروف این فهرست به گزینه هایی که با آن حروف آغاز می شوند، محدود شده و لیست کوتاه و کوتاه تر می شود تا انتخاب گزینه مناسب راحت تر شود. مرورگر کد مرور کد یاcode explorer که معمولا در یک طرف ویراستار قرار دارد، فهرست تمام متغیرها، انواع داده ها و روتین های تعریف شده در یک برنامه را همراه با سایر بخش های مورد استفاده در برنامه نمایش می دهد. برای انواع داده های مرکبی چون کلاس ها، اطلاعات کاملی چون فهرست فیلدها، خصوصیات و متدها نمایش داده می شود. به محض این که تایپ کردن را در ویراستار آغاز می کنید، تمام اطلاعات به روزرسانی می شود.اگر بخواهیم تمامی امکانات موجود در دلفی را مورد بررسی قرار دهیم به فضایی برابر یک کتاب نیاز خواهیم داشت. به همین دلیل به ذکر نکات مهم و ویژگی های شاخص بسنده می کنیم و ذکر سایر نکات مهم را به زمان دیگر موکول می کنیم.

دانلود


منبع

درباره وبلاگ

دانشجوی کارشناسی نرم افزار دانشگاه آزاد شهریار هستم
در این بلاگ قصد دارم کتابخانه مناسبی برای رشته نرم افزار و فناوری اطلاعات از سرتاسر وب جمع آوری کنم
امید وارم بتونم با بلاگم به شما دانشجویان رشته نرم افزار کمک بکنم
مدیر وبلاگ : امیر

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نظر شما درباره بلاگ


نویسندگان

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها